Zahrada v kopci

Původní stav pozemku

K návrhu zahrady jsme byli přizváni již ve fázi projektu domu. Toto je ideální stav, kdy by investor měl oslovit zahradního architekta.

Důvodů je několik:

- lze ještě hýbat s umístěním domu do terénu

- je možno případně dům natočit tak, aby se lépe propojil s budoucí zahradou

- může se technicky více přizpůsobit například větší blízkosti vodní plochy u domu z důvodu statiky, atd.

Požadavky investora

V tomto případě jsme měli velmi vstřícné a milé zákazníky, kteří nám nechávali volnou ruku. Avšak i přes to, jsme byli velmi limitováni velkým sklonem terénu zahrady. Investor požadoval do zahrady začlenit nějakou rovnou plochu na hraní pro děti, skleník, záhony, dřevník a ohniště. Nárh domu, který byl do terénu výborně zasazený již malinko předurčoval budoucí tvar, ale i tak byl oříšek vše skloubit dohromady tak, aby byla zahrada pohodlná k užívání a zároveň praktická a aspoň trochu soukromá. 

Plán

Plán se postupně vyvíjel a z několika variant vznikla tato výsledná.

3D vizualizace

Výsledek

Jedním z důležitých prvků v zahradě bylo propojení příjezdové cesty s vrchem domu. Tvz. muselo být navrženo pohodlné schodiště, které jsme navrhli tak, aby bylo masivní, ale zároveň moderní a hodilo se k domu. Zde by žádné malé úzké schodiště nevypadalo vzhledem k velkému domu pěkně. Výsledná modelace terénu byla náročná, ale nakonec dopadla skvěle a nejprudší svahy byli osázeny. Hospodářskou část jsme umístili nahoru za dům, kde je pro ní ideální místo a výhled z terasy tak neruší pohled na skleník nebo záhonky. Výhled z terasy na město zůstane zachován, pouze do míst, které oku nelahodí (výhled velké sklady a jiné nehezké budovy) jsme vysadili stromy.

Zahrada je stále v rekostrukci, takže na foto zarostlé zahrady budeme ještě chvilku čekat. Zatím nabízíme fotky z realizace zahrady.

Čekají nás první zásahy do terénu - září 2019

o měsíc pozdeji - říjen 2019

listopad 2019 - realizace schodiště

příprava zpevněných cest a prostoru na hospodářskou část

Prosinec 2019 - hotové schodiště, vymodelovaný terén a příprava záhonů

Zahrada v půlce prosince, ale mráz už nám nedovolil pokračovat.

Pohled na celou zahradu

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace